O autorze
Krytyk winiarski i degustator. Blog: Wina Europy. Portal: Winicjatywa. Książka: "Wina Europy" (2003, 2005, 2008, z Markiem Bieńczykiem). Po angielsku: Polish Wine Guide.

Top 5 aplikacji o winie na smartfony

Jak otworzyć butelkę wina telefonem? Mój ranking najlepszych aplikacji mobilnych o winie.

Czy otwieracie butelkę wina telefonem? Pytanie jest tylko na wpół żartobliwe. Technologia coraz bardziej opanowuje nasze życie i wino nie jest wyjątkiem. Smartfona używamy do czytania gazet, rezerwowania lotów i biegów na orientację. W telefonie znajdziemy też informacje o każdym możliwym winie na planecie Ziemia. I to nie tylko w internetowej przeglądarce. Krzykiem mody są specjalne aplikacje winiarskie – szybsze, wygodniejsze i bogatsze w rozmaite funkcje.

Słowa te piszę na kanwie debiutu aplikacji Do Trzech Dych na iPhone’a. Dynamiczna załoga tego amatorskiego bloga, piszącego młodzieżowym językiem o winach z marketów i dyskontów, uruchomiła wyszukiwarkę tanich win z ocenami i opisami. To na razie produkt niedoskonały – czego mu brakuje i dlaczego jest mało przydatny, przeczytacie w mojej recenzji. Ale dobrze że jest. Polski konsument wina często jest zdany tylko na siebie. Przez setkami etykiet na półce supermarketu faktycznie niektórzy baranieją. Każda pomoc się przyda.

Na razie smartfonowcy skazani są na aplikacje po angielsku. Tutaj mamy prawdziwie zatrzęsienie. Wybrałem dla Was pięć najciekawszych.

Wine Notes
Lubisz wina, pijesz wiele dobrych butelek, ale nie możesz ich spamiętać? Zrób notatkę! Z kilkunastu aplikacji do zapamiętywania win ta podoba mi się najbardziej. Każdą flaszkę można opisać nazwą i fotką, ale także kilkunastoma dodatkowymi opcjami. Bardzo pomysłowo rozwiązano kolor wina – zamiast opisywać go słownie, za pomocą suwaków ustawiamy kolor na ekranie. Superpraktyczna jest też możliwość zeskanowania kodu kreskowego. Dzięki temu wino znajdziesz potem w bazie jednym klikiem, bez potrzeby wpisywania skomplikowanych obcojęzycznych nazw. Wrażeniami z degustacji można się dzielić na Fejsie i Twitterze. (iOS, darmowa)

Natalie MacLean
MacLean to guru dobierania win do jedzenia. Ta darmowa aplikacja znajdzie odpowiedź na najtrudniejsze pytanie. Jakie wino pasuje do smażonych kalmarów, wołowych fajitas czy nawet do barszczu? Wszystko znajdziecie trzema klikami. Szukałem ostatnio butelki do rzadkiego owczego sera z Pirenejów – Ossau-Iraty. Nie mogłem nigdzie znaleźć informacji, aż znalazłem u Natalie. Do tego zbiór przepisów kulinarnych oraz (płatny) dostęp do recenzji win. (iOS, Android, darmowa)

Cor.kz
Jeśli interesujesz się winem na poważnie, pora włączyć piąty bieg. Cor.kz to aplikacja zintegrowana z kolosalną bazą win ocenianych przez użytkowników na całym świecie – Cellartracker. Skanując kod kreskowy lub wpisując słowo kluczowe w dwie sekundy znajdziesz pełną informację o dowolnym winie. Zrobiłem test – zeskanowałem kod z jutrzejszego wina dnia na Winicjatywie, Tempranillo z Leclerka za 25 zł. Dostałem kilkanaście opinii winopijców, a do tego przydatne artykuliki encyklopedyczne o Tempranillo i Hiszpanii. W bazie Cor.kz jest ponad 750 tys. win. Pełna integracja z sieciami społecznościowymi. (iOS, Android, $2,99)

Hello Vino
Podobna do powyższej, bez integracji z Cellartrackerem, za to zawiera więcej ABC i generalnie tłumaczy wszystko bardziej łopatologicznie, włącznie z wymową nazw. Baza win jest obszerna, wyszukiwanie błyskawiczne, przy każdej flaszce pojawia się cena (niestety z rynku amerykańskiego). Wina polecane są inteligentnie w trzech kategoriach „świetne”, „tanie” i „losowe”, a system uczy się użytkownika – jeśli parę razy polubiłeś wina z Argentyny, ten kraj będzie częściej pojawiał się w rekomendacjach. (iOS, Android, darmowa)

Hachette Vins
Co by nie być tak anglocentrycznym, polecam najlepszą aplikację z Francji. Przygotowana przez renomowany przewodnik Hachette, zawiera mnóstwo dobrze napisanych informacji o francuskich regionach winiarskich, apelacjach, odmianach winorośli, klasyfikację roczników i bardzo przydatne mapy. Do tego aktualności winiarskie i polecane wina tygodnia. (iOS franc. i ang., Android franc. i ang., darmowa lub $0,99; polecam też pełen przewodnik Hachette z recenzjami najnowszych roczników za 14,99€)

Wziąłem pod uwagę tylko aplikacje dedykowane na systemy iOS i Android.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Wino
Trwa ładowanie komentarzy...